Trening na rzeźbę

Możliwość komentowania Trening na rzeźbę została wyłączona

Uwaga! Na samym początku warto podkreślić, że trening na rzeźbę nie jest dla każdego. Plan treningowy na rzeźbę winien być wprowadzany stopniowo i to dopiero wtedy, gdy osiągniemy już pewne i to najlepiej wieloletnie doświadczenie w zakresie szeroko pojętego treningu. Zbyt pochopne włączanie go do codziennych ‘’obowiązków’’ bez wątpienia nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów.

 

Cel

Plan treningowy na rzeźbę, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu podkreślenie wypracowanej przez nas rzeźby, a więc wcześniej odtłuszczonych mięśni. Zawodowcy, głównie kulturyści, wprowadzają trening na rzeźbę 3 – 4 miesiące przed finalną datą zawodów. W tym czasie oprócz samego treningu, przykładają dużą wagę do starannie wyselekcjonowanej diety oraz samokontroli. Warto podkreślić tutaj, że plan treningowy na rzeźbę wcale nie musi być stosowany jedynie przez osoby, które występują „na scenie”. Możemy wprowadzić go również dla naszej własnej satysfakcji.

Trening na rzeźbę nie ma sensu, gdy wcześniej przez dłuższy czas nie uprawialiśmy treningu na masę. Plan treningowy na rzeźbę ma na celu podkreślenie wcześniej wypracowanej masy mięśniowej. Wprowadza się go zatem do codziennego planu treningowego po dłuższym czasie, aby maksymalnie dopracować sylwetkę. Na tym etapie nikt z nas nie musi martwić się już o motywację. Gdy tylko zobaczymy w lustrze jak zmienia się ciało, na pewno zechcemy kontynuować treningi. Skrajne wycieńczenie, regularne treningi na siłowni oraz restrykcyjna dieta to nic przy tym, jak wyglądać będą nasze mięśnie.

Rzeźba nie dla każdego

W każdym planie treningowym można wyszczególnić pewne przeciwwskazania. Podobnie jest z treningiem na rzeźbę. Na to rozwiązanie powinni zdecydować się wyłącznie ci, którzy wcześniej przeszli dietę redukcyjną oraz rozbudowali swoją masę mięśniową. Jeżeli nie pracowaliśmy nad naszym wyglądem wcześniej, to co chcemy rzeźbić? Trening na rzeźbę ma na celu uwypuklić wszystko to, co udało nam się wypracować wcześniej.

Na trening na rzeźbę nie powinny decydować się osoby z widoczną nadwagą. Jeżeli posiadamy nadmierną ilość tkanki tłuszczowej naszym pierwszym krokiem powinna być jej redukcja. Podobnie z osobami o zbyt małej masie mięśniowej. Te powinny rozpocząć pracę nad własnym ciałem od treningu na masę i dopiero po jej nabraniu rozpocząć rzeźbę. W przeciwnym razie cały wysiłek spędzony na siłowni na treningu na rzeźbę będzie bezproduktywny – stracimy czas, a nie osiągniemy wymarzonych przez nas mięśni.

Główne zasady planu treningowego na rzeźbę

Istnieje kilka zasad, które każdy, kto planuje zacząć trenować ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby, winien zastosować.

  1. Trening na rzeźbę jest znacznie bardziej intensywny niż trening na siłę czy masę.
  2. Obciążenie w przypadku treningu na rzeźbę powinno być tak dobrane, aby udało nam się wykonać nawet od 10 do 14 powtórzeń.
  3. Lepiej bazować na dużych ciężarach.
  4. Aby jeszcze w większym stopniu spalić podskórną tkankę tłuszczową, zaleca się stosowanie nawet godzinnego treningu aerobowego.
  5. Trening na rzeźbę powinien być wprowadzony dopiero na zakończenie okresu redukcyjnego, gdy uda nam się osiągnąć zadowalającą wagę bądź zaraz po zakończeniu treningu na masę, gdy uda nam się osiągnąć zadowalający poziom masy mięśniowej.
  6. Przy treningu na rzeźbę niezwykle ważna jest wysokobiałkowa dieta – nawet do 2,2 grama białka na 1 kilogram masy ciała.
  7. Maksymalnie skuteczny trening na rzeźbę nie może odbyć się bez odpowiedniej suplementacji, wzbogaconej o aminokwasy rozgałęzione BCAA, witaminy i minerały.

No votes yet.
Please wait...